Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, którego zadaniem jest dostarczanie świeżego i czystego powietrza z jednoczesnym odzyskiwaniem ciepła z powietrza wywiewanego.
Regulacja ilości powietrza odbywa się przy pomocy układu automatycznego sterowania i nie jest zależna od warunków atmosferycznych.
Dzięki zastosowaniu prawidłowo wykonanej instalacji rekuperacji można zmniejszyć zapotrzebowanie energii od 30% do nawet 60%.
System wentylacji z rekuperacją zapewnia:
- czyste i świeże powietrze w budynku,
- oszczędność energii,
- kontrolowaną wymianę powietrza,
- prawidłowy poziom wilgotności.
Rekuperator zamontować można wykonać w trzech wariantach: na poddaszu, w przestrzeni mieszkalnej lub w piwnicy. Każda z lokalizacji posiada pewne wady i zalety, o których należy pamiętać.
Rekuperator na poddaszu to przede wszystkim prosty montaż rekuperatora i przewodów powietrza (świeżego i zużytego) oraz możliwość stosowania krótkich przewodów wentylacyjnych. Decydując się na zlokalizowanie rekuperatora na poddaszu powinno się zabezpieczyć rekuperator oraz przewody przed zamrożeniem. W tym celu należy wykonać skuteczną izolację tych elementów.
Rekuperator w piwnicy – uzyskujemy łatwość przyłączenia do instalacji gruntowego wymiennika ciepła. Plusem tej lokalizacji jest, w większości przypadków, łatwe wydzielenia miejsca pod montaż rekuperatora. Niestety decydując się na montaż rekuperatora w piwnicy można zetknąć się z problemem doprowadzenia do urządzenia świeżego powietrza.
Rekuperator w przestrzeni mieszkalnej zlokalizowanie rekuperatora w przestrzeni mieszkalnej chroni urządzenie przed zamrożeniem i w sposób nieskomplikowany można zaplanować instalację odprowadzającą kondensat. Jednak w przypadku wykonania niedostatecznej izolacji istnieje ryzyko przeniesienia hałasu pracy urządzenia do pomieszczeń mieszkalnych. Utrudnienia mogą wystąpić przy wytyczaniu lokalizacji kanałów wentylacyjnych powietrza świeżego i zużytego. Decydując się na wybór miejsca do montażu rekuperatora w przestrzeni mieszkalnej należy liczyć się z koniecznością przeznaczenia odpowiedniego pomieszczenia. Z tych powodów rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim dla domów niepodpiwniczonych, parterowych bez poddasza.
Miejsce montażu rekuperatora powinno zapewniać swobodny dostęp do urządzenia – przy okresowych pracach konserwacyjnych lub w razie wystąpienia awarii. Jego lokalizacja powinna zapewniać także swobodny odpływ kondensatu. Temperatura pomieszczenia przeznaczonego do montażu powinna być wyższa niż 5 °C. Przy montażu warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed przenoszeniem się dźwięków i drgań do pomieszczeń mieszkalnych.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani montażem wentylacji mechanicznej z rekuperacją w swoim domu zapraszamy do kontaktu. Po wcześniejszym ustaleniu terminu przyjedziemy do Państwa na teren budowy czy renowacji budynku.
Wycena zaproponowanego rozwiązania (wentylacji mechanicznej i rekuperatora) jest bezpłatna.
Naszym Klientom zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny montowanych rekuperatorów.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z doborem rozwiązania, technologii lub odpowiedniego sprzętu.
ul. Racula - Głogowska 71a
66-004 Zielona Góra
©2021 Novatech Instalacje. All Rights Reserved. Wykonanie ETCOM